מיקור חוץ המדריך המלא – כל המידע על Outsourcing

בימינו, שיטת מיקור החוץ היא אחת הנפוצות בעולם העסקים עד שהפכה לביטוי שגור בפיו של כל איש עסקים או עובד מן המניין. אם אתם עדיין לא בטוחים לגמרי במה מדובר, מיד נסביר לעומק מה זה אומר ולמי זה מתאים. מיקור חוץ היא דרך מצוינת לעסקים לקבל שירותים מסוימים מבלי לשכור או להכשיר לשם כך עובדים, אך בהחלט יש לשיטה הזו חסרונות ויש מקרים מסוימים בהם היא פשוט לא מתאימה. מיד נסקור את כל הפלוסים והמינוסים של השיטה ונדבר על אופי וסוגים של עסקים להם היא מתאימה יותר. כיום, כמעט חמישים אחוזים מכלל החברות במשק (ובמיוחד חברות קטנות ובינוניות ועובדים עצמאיים), רוכשים שירותים כאלה ואחרים ממקור חיצוני במקום להכשיר עובדים אליהם.

חברות מיקור חוץ

חברות מיקור חוץ הן למעשה חברות שהתמחו בענף מסוים, אליו נדרשים רבים מהעסקים הקיימים. חברות הפרסום היא דוגמה מוכרת לכך. הן מציעות שירותי פרסום מקיפים לעסקים וחברות חיצוניות. עסק שלא רוצה לבזבז זמן יקר בהכשרה עובדים בתחום, כשלרוב הוא זקוק לשירות חלקי ולא משתלם לו להכשיר עובדים לצורך כך, פונה לחברת פרסום ויכול לבחור את השירותים בהם הוא מעוניין בצורה מדויקת ולשלם רק עליהם. דוגמה נוספת שהיא למעשה מה שאנחנו ב"משרד אונליין" עושים, הוא מיקור חוץ לשירותי משרד. שירותים כאלה כוללים מספר רב של משימות, ולעתים עובדים בחברות קטנות ובינוניות לא בקיאים בהן. מה למשל? החל מניהול חשבונות, דרך שירותי מזכירות אישית, שירות טלמיטינג וטלמרקטינג, הקלדה ותמלול ועוד רשימה ארוכה של שירותים. פעמים רבות עסקים צריכים דברים נקודתיים ביותר מתוך הרשימה וזה הרבה יותר משתלם לרכוש את השירות הנקודתי במקום להכשיר עובד קיים ולגזול יותר מזמנו על המשימות החשובות של העסק או להעסיק עובד חדש לצורך העניין, על כל העלויות הכרוכות בדבר.

מיקור חוץ - הגדרה

מיקור חוץ היא שיטה שהלכה והתפתחה בשנים האחרונות, בייחוד מאז פריחתו של ענף ההיי-טק בעולם. זוהי למעשה בחירה של מנהלים ובעלי עסקים לשכור שירותים חיצוניים למשימות מסוימות של החברה, במטרה לחסוך כסף על ידי תיעול משאבי האנוש אך ורק למשימות החיוניות לעסק ולרווחיות שלו. ההיגיון העומד מאחורי השיטה הזו ומגובה במחקרים רבים ובנתונים מוצקים, מצביע על כך שכל סוג של משימה אליה נדרש עסק שהיא איננה תחום ההתמחות שלו, גוזלת זמן יקר מהעובדים ומביאה בטווח הארוך להפסדים.

באילו תחומים מתבצע מיקור חוץ?

מיקור חוץ פיתוח תוכנה

משמש עסקים רבים המעוניינים בתוכנות כאלו ואחרות לעסק שלהם. בדרך כלל מדובר בסטרטאפים ובחברות הייטק כאלה ואחרות, למרות שיש כאלה המכניסים בהגדרה גם בניית אתרים הכרוכה בכתיבת קוד.

רכש במיקור חוץ

העברת כל מערך הרכש וההתנהלות מול ספקים אל גורם חיצוני. מתאים בעיקר לחברות גדולות המנהלות רכש רב ממספר גורמים ומעוניינות לרכז את הכול במקום אחד.

מיקור חוץ משאבי אנוש

תחום משאבי אנוש הוא תחום המכיל בתוכו סוגים רבים של משימות. בין השאר מדובר בגיוס לקוחות, מעקב אחרי מכירות וניהול לידים להגדלת הכנסות העסק. מיקור חוץ של משאבי אנוש מתאים בעיקר לעובדים עצמאיים, לחברות קטנות ובינוניות בתחילת דרכם ובעצם לכל עסק שחיוני בעבורו להתפנות למשימות חשובות יותר. מתוך הניסיון של הספקים המקצועיים של משרד אונליין, יש לא מעט חברות בסדרי גודל כאלו שבחרו בנו למיקור חוץ בתחום והצליחו להתייעל מבחינה ארגונית ופיננסית בתוך זמן קצר.

מיקור חוץ לשירותי דיגיטל

מתאים בעיקר לחברות קטנות ובינוניות שלא מסוגלות או רוצות לפתוח מחלקת דיגיטל פנימית. שירותי דיגיטל חיצוניים כוללים דברים רבים כמו ניהול עמודים ופרופילים ברשתות החברתיות (למשל פייסבוק ואינסטגרם), יצירת חומרים גרפיים וחומרים כתובים לפרסום, קידום ממומן ברשתות השונות וקידום אורגני (PPC).

מיקור חוץ לשירותים פיננסיים

אין עסק שלא נדרש לשירותים פיננסיים כמו חשבות שכר, ניהול תזרים מזומנים והנהלת חשבונות. למעשה, הניהול הפיננסי בעסקים קטנים ובינוניים עשוי לגזול עד כחמישים אחוזים מהזמן והמשאבים של החברה. על כן מדובר בשירות מצוין לחברות קטנות ובינוניות עם היקף עבודה בתחום שהוא גדול מספיק בשביל להוציא אותו החוצה, אך קטן מדי בשביל להקים מערך הנהלת חשבונות פנימי. ב"משרד אונליין" יוצא לנו בנוסף לתת שירותים פיננסיים משלימים לעסקים שדווקא כן מעסיקים עובד או מספר עובדים בתחום ומעוניינים לקבל סיוע עם נפח העבודה שהולך וגדל, מבלי שיצטרכו להעסיק עובדים נוספים לשם כך.

מיקור חוץ - יתרונות וחסרונות

מיקור חוץ זו בהחלט דרך נהדרת לחסוך ולייעל את פעילות העסק, אך חשוב לדעת שגם לה יש חסרונות מסוימים שכדאי לקחת בחשבון והיא לא מתאימה לכל אדם או עסק. אז רגע לפני שאתם רצים לטלפון, הנה כמה יתרונות וחסרונות שיעזרו להחליט אם זה אכן בשבילכם.

מיקור חוץ יתרונות

מיקור חוץ כגורם התייעלות​

מיקור חוץ של משימות מסוימות יכול לחסוך כסף לעסק מכמה כיוונים. ראשית, אין צורך להעסיק עובד נוסף לצורך המשימה ולשלם לו תשלומים נוספים כמו פנסיה וביטוח, אפשר לשלם אך ורק על השירות ולחסוך הוצאות רבות הכרוכות בהעסקת עובד. בנוסף, כאשר משימה כלשהי יוצאת מחוץ למשרד, המשמעות של הדבר היא פניות גבוהה יותר של העובדים למשימות המהוות את הלב של העסק, מה שמביא לצמיחה ולהכנסות גבוהות יותר בטווח הארוך.

מיקור חוץ - יתרון המומחיות

מיקור חוץ של משימות מסוימות יכול לחסוך כסף לעסק מכמה כיוונים. ראשית, אין צורך להעסיק עובד נוסף לצורך המשימה ולשלם לו תשלומים נוספים כמו פנסיה וביטוח, אפשר לשלם אך ורק על השירות ולחסוך הוצאות רבות הכרוכות בהעסקת עובד. בנוסף, כאשר משימה כלשהי יוצאת מחוץ למשרד, המשמעות של הדבר היא פניות גבוהה יותר של העובדים למשימות המהוות את הלב של העסק, מה שמביא לצמיחה ולהכנסות גבוהות יותר בטווח הארוך.

גיוס מקורות חוץ - יתרון הפשטות

התהליך של הכשרת עובד למשימה ספציפית או גיוס עובד חדש הוא הרבה יותר ארוך מגיוס חברה חיצונית ופחות משתלם כלכלית. היום ישנן לא מעט חברות המציעות את השירותים במחירים משתנים וניתן להשוות ביניהן בקלות ולהתקשר איתן במהירות רבה.

זמן טוב להתמקד בלב העסק!

אנחנו נדאג לעבודה מקצועית בתחומי המכירות, המזכירות והאדמיניסטרציה – במיקור חוץ ובתקציב שלכם! אתם תתרכזו במה שחשוב – הצמחת העסק

מיקור חוץ חסרונות

זמינות העבודה ובקרה

בשיטת מיקור החוץ, קשה לפעמים להעריך כמה שעות עבודה בוצעו בפועל. בנוסף, כאשר העובד הוא לא חלק אינטגרלי במערך העובדים במשרד וכמובן שאינו נמצא פיזית במשרד, באופן טבעי קשה יותר לבצע בקרה יעילה ולקבל תמונה מלאה על העבודה הנעשית. דרך יעילה לפתור את הבעיות הללו, בה נעזרים לא מעט חברות של מיקור חוץ, היא העברת המידע בצורה סימולטנית דרך מערכות ניהול חכמות, המאפשרות לבעלי העסקים לקבל מידע בזמן אמת על העבודה שנעשית.

זכויות עובדי מיקור החוץ

על אף שעל פני השטח נראה כי מי שבוחר במיקור חוץ לשירותים שונים חוסך את עלויות העובדים ובעיקר את עלויות הזכויות הסוציאליות, צריך לזכור שחברות המספקות את השירותים עדיין צריכות לשלם את הכסף הזה לעובדים. לעתים זה יכול לבוא לידי ביטוי במחירי השירותים, אך במרבית המקרים עדיין משתלם הרבה יותר כלכלית לבחור במיקור חוץ.

מיקור חוץ עשוי להקשות על העסק לגדול

כשבוחרים להוציא החוצה משימות רבות למיקור חוץ ודווקא כאשר העבודה נעשית ביעילות ולשביעות רצונם של המעסיקים, לעתים זה מביא לכך שהעסק לא מתפתח כשלא מוקמות מחלקות ייעודיות חדשות. הדרך להתגבר על העניין הזה הוא להיות תמיד עם היד על הדופק ולשים לב מתי עובר הגבול בין שירותי מיקור חוץ שהם נחוצים ומייעלים את העבודה ומתי כמות העבודה גדלה עד כדי העסקת עובד חדש לתפקיד או אפילו הקמת מחלקה חדשה במשרד.

מיקור חוץ - לסיכום

אם כך, אפשר לראות שמיקור חוץ היא בהחלט שיטה שיכולה לסייע לעסקים רבים, לייעל את העבודה בצורה משמעותית ולחסוך לא מעט בהוצאות השוטפות. באופן טבעי כמו בכל דבר, ישנם חסרונות מעטים למיקור חוץ ויש חברות ועסקים שמיקור חוץ מתאים להם פחות, אך ברוב המקרים, במיוחד כשמדובר בעסקים קטנים ובינוניים, מיקור החוץ יכול לסייע כשהוא נעשה עם תכנון מקדים ובצורה מחושבת. משרד אונליין מציע את  שירותיהם של הספקים המובילים בתחום המשרד למאות עסקים בארץ מזה זמן רב ויודעים לתת מענה לכל המשימות המשרדיות השוטפות של כל סוגי העסקים הקיימים. דווקא עכשיו לאחר משבר הקורונה, מתחדדת החשיבות של עבודה שוטפת מהבית ואנו עדים לעסקים רבים שהצליחו להמשיך ולהתקיים הודות לשירותי מיקור חוץ מסוגים שונים. אם יש לכם שאלות נוספות או שאתם לא בטוחים אם שירותי מיקור חוץ מתאימים לעסק שלכם, צרו איתנו קשר ונשמח לענות לכם על כל שאלה ולבחון יחד אתכם אם השירותים שלנו יוכלו לסייע לעסק שלכם.

מיקור חוץ בתחומים שונים